DaVinci Gourmet Caramel Syrup
Sirap med smak av salt karamell
DaVinci Gourmet Classic Salted Caramel Syrup har den perfekta balansen mellan sötma och sälta.
En fyllig och autentisk karamellsmak med en lätt hint av salt som passar utmärkt i kaffe, latte, iskaffe, varm choklad, milkshakes, cocktails och desserter – som glass eller pannkakor.
DaVinci Gourmet®-siraper tillverkas av Kerry Group, en av världens ledande leverantörer av ingredienser och smakämnen för dryckesindustrin.
Deras siraper är kända för sin höga kvalitet och autentiska smak som förhöjer – inte döljer – dryckens karaktär.
Ingredienser:
Socker, vatten, naturlig arom, salt, färgämne (karamell), konserveringsmedel (kaliumsorbat), surhetsreglerande medel (citronsyra).
Näringsdeklaration per 100 g:
| Näringsvärde | Mängd |
|---|---|
| Energi | 1021 kJ / 240 kcal |
| Fett | 0,0 g |
| – varav mättat fett | 0,0 g |
| Kolhydrater | 59,7 g |
| – varav sockerarter | 59,4 g |
| Fiber | 0,0 g |
| Protein | 0,0 g |
| Salt | 0,10 g |
Förvaring:
Förvaras torrt och svalt, skyddat från direkt solljus.
Öppnad flaska förvaras väl tillsluten och konsumeras inom 3 månader.
Nettovolym: 750 ml
Bäst före: Se flaskans hals eller botten.
Tillverkare: Kerry Group / DaVinci Gourmet
Importör: Svea Kompaniet AB, Göteborg, Sverige
Ursprung: EU


Pink Lemonade 1 l 