Yoga Pera – Pärondryck
Fruktdryck med smak av päron
Yoga Pera är en klassisk italiensk fruktdryck med mjuk och naturlig smak av mogna päron.
Drycken har en fräsch, rund och balanserad sötma som gör den perfekt för att stilla törsten och ge en naturlig och uppfriskande smakupplevelse.
Serveras bäst väl kyld, som en fruktig dryck till måltiden eller som ett fräscht mellanmål.
Ingredienser:
Vatten, päronpuré (minst 50 %), socker, citronjuice från koncentrat, naturlig arom, antioxidationsmedel (askorbinsyra).
Näringsdeklaration per 100 ml:
| Näringsvärde | Mängd |
|---|---|
| Energi | ca 240 kJ / 57 kcal |
| Fett | 0,0 g |
| – varav mättat fett | 0,0 g |
| Kolhydrater | 13,5 g |
| – varav sockerarter | 12,5 g |
| Protein | 0,3 g |
| Salt | 0,0 g |
Förvaring: Förvaras svalt och torrt, skyddat från direkt solljus. Serveras väl kyld.
Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och konsumeras inom 3 dagar.
Förpackning: 200 ml glasflaskor × 24 st
Bäst före: Se flaskans hals eller kapsyl.
Tillverkare: Conserve Italia Soc. Coop. Agricola, Bologna, Italien
Importör: Svea Kompaniet AB, Göteborg, Sverige
Ursprung: Italien


